ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 14928100
*
nr 1492 8100
Mats Norryd
(1944-1989), Sverige
Mats Norryd (1944-1989), Sweden. Camp fire. Signed, outer dimensions including frame: 26x32,
GOUACHE, Lägereld. Signerad, yttermått inklusive ram: 26x32 cm
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Droit De Suite
Estimate:
500
Auction date:
Monday September 26 2022
at 20:49:44
- Artist/Designer
Mats Norryd
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Read more about Mats Norryd
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lägereld mats norryd svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:01
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45
-
8105 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, sailing-boat. W..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:34
*
Mats Norryd
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Read more about Mats Norryd
nr 1492 8100
Mats Norryd
(1944-1989), Sverige
Mats Norryd (1944-1989), Sweden. Camp fire. Signed, outer dimensions including frame: 26x32,
GOUACHE, Lägereld. Signerad, yttermått inklusive ram: 26x32 cm
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Auction date: |
Monday September 26 2022 |
- Artist/Designer
Mats Norryd
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.Read more about Mats Norryd
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lägereld mats norryd svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:01 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:06 -
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45 -
8105 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, sailing-boat. W..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:34