Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 14928100



*

nr 1492 8100


Mats Norryd

(1944-1989), Sverige


Mats Norryd (1944-1989), Sweden. Camp fire. Signed, outer dimensions including frame: 26x32,


GOUACHE, Lägereld. Signerad, yttermått inklusive ram: 26x32 cm


Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Auction date:

Monday September 26 2022
at 20:49:44



  • Artist/Designer

Mats Norryd

Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.

Read more about Mats Norryd
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lägereld mats norryd svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 7238 WATERCOLOUR
    Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
     

    Auction ends
    this Monday
    20 maj at 19:56
  • 7124 WATERCOLOUR
    födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
     

    Auction ends
    this Monday
    20 maj at 18:01
  • 8106 WATERCOLOUR
    Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
     

    Auction ends
    this Monday
    20 maj at 19:45




Ladda ner broschyr